Kopar ili Mirođija, je jedogodišnja biljka koja se koristi kao začin, a isto tako je poznata po svojim lekovitim svojstvima. Ima veoma intenzivan i slatkast miris. Zelene je boje, a cvetovi su žuti. Ukus joj je pomalo gorak ali prijatan, i veoma aromatičan.
Poznata su u njena lekovita svojstva. U narodu postoji verovanje, ukoliko imate loše snove i nesanicu, list kopra pod jatukom rešava problem.
Ovo je jedna od biljaka koja se pominje u starim spisma. Uspešno su je gajili stari Jevereji, Arapi i Rimljani, i koristili su je za pravljenje lekova.
Kod nas je poznata uzrečica “svakoj čorbi si mirođija”. To samo pokazuje da je ovaj začin nezamenjiv prilikom kuvanja velikog broja jela.
Kopar kao začin i njegova upotreba u kuhinji
Koprom se vrlo često koristimo prilikom priprema raznih jela. Pored toga što jelu daje poseban “šmek”, pozitivno utiče na organe za varenje.
Koristi se širom sveta. Prilikom pripreme jela koristimo mladi listove, kao i njegovu stabiljiku. Takođe ga možemo koristiti u sušenom i svežem stanju.
Sušena biljka se koristi tokom cele godine kao i njene semenke koje se čuvaju u teglici. Svežu biljku možemo naći na pijacama u toku letnjeg perioda. Njena svežina nakon branja se može održati i do nekoliko dana ukoliko je čuvamo u frižideru.
Vrlo često se koristiti za dekoraciju raznih jela prilikom serviranja. Takođe se koristi kao pojačivač ukusa za supe, čorbe, sosove, jela sa gljivama i razna variva.
Isto tako se koristi i kao začin prilokom pripreme raznih salata, ali i kao prirodni konzervans prilikom pripreme zimnice. Najčešće se stavlja u krastavce i turšiju.
Marinada sa koprom je jedna od idealnih stvari prilikom pripreme svih vrsta mesa. Ako tu još dodamo peršun, lovor, biber u zrnu, sve to pomešamo sa maslinovim uljem, vaša riba, meso ili divljač dobija poseban ukus.
Naravno možemo ga koristiti prilikom pripreme morske ribe, morskih plodova kao što su lignje, dagnje, školjke i sl.
Mirođija kao lek
Biljka mirođija je puna vitamina A koji je dobar za zdravlje kože, kao i sluzokože usne duplje, sadrži vitamin C koji nas štiti od mnogih infenkcija i vitamin B6. Pored ovih vitamin tu su prisutini i riboflavin, folna kiselina i niacin.
Ova biljka je takođe bogata i mineralima kao što su bakar, fosfor, kalcijum, magnezijum, gvožđe i cink.
S obzirom na lekovita svojstva mirođiju možemo koristi i za pravljenje čajeva. Čaj od mirođije eliminiše štetne produkte, ubrzava varenje, čisti usnu duplju, uklanja nesanicu i stres. Ovaj čaj se treba piti posle obroka, u malim gutljajima i ne treba ga zaslađivati.
Za pripremu ovog čaja koistimo seme kopra koje je podstiču probavu i apatit. Za ovo je su zaslužna etirična ulja koje su prisutna u semenu. Priprema se tako što semenke kopra stavimo u prokuvanu vodu ili vino i pustimo da odstoji određeno vreme. Vaš čaj od mirođije je spreman, uživajte.
Konzumiranje sveže mirođije može da se koristi ukoliko imate neprijatan zadah iz usta. Pomaže u borbi sa bolovima desni i sprečava nastanak karijesa. Konzumiranje svežg kopra se pokazalo kao veoma dobro protiv mnogobrojnih zdravstvenih tegoba jer biljka ima antibakterijska svojstva.
Konzumiranje mirođije u trudnoći je poželjno jer ona podstiče lučenje mleka. Naravno, ni sa ovim začinom ne bi trebale preterivati.
Sprečava nadimanje i dobra je za varenje. Takođe pospešuje izlučivanje urina i stolice.
Tradicionalno se koristi za regulisanje menstruacije. Neka istraživanja su pokazala da uz pomoć kopra možete održavati menstrualni cuklus redovnim.
Njegovo korišćenje takođe pozitivno utiče na rad srca i rešava problem suženih krvnih sudova.
Ova biljka je svakako dobra u borbi protiv holesterola i sarži mali broj kalorija. Za ovo su zaslužna dijetetska vlakna koja kontrolišu njegov nivo.
Uzgoj mirođije u bašti i na balkonu
Pozitivna stvar kod mirođije je ta da je veoma jednostavna za uzgajanje. Nema preterane zahteve što se tiče zemljišta i klime i nema velike potrebe za toplotom.
Uspeva na svim područijima. Nije osetljiva na vlage, a jedina stvar koja je neophodna za rast i razvoj je da se redovno orošava i zaliva po potrebi.
Pri sadnji neophodno je obratiti pažnju na razmak između sadnica da bi se mogle razvijati nesmetno. Može se saditi u bašti, na balkonu, čak i u saksiji pored nekog cveta. Sve zavisi od vaših uslova. Biljka će izrasti čak i ako nije izložena direktnoj sunčevoj svetlosti, ali će svakako biti manje aromatična.
Listovi kopra se beru tek kad biljka naraste desetak santimetara, a semenke se beru kada postanu smeđe jer su tad zrele. Ovo se obično dešava posle 30ak dana od sadnje.
Mirođija je jedna od zahvalnijih biljaka, kako za uzgoj tako i za samu upotrebu jer koristimo i stabljiku, i listove, i cvet.
Zašto to ne bismo iskoristili ?
izvor:svetzacina.com