Postoje neka jela koja u sebi nose miris doma, prizivaju djetinjstvo i okupljaju porodicu za stolom bez mnogo pompe. Jedno od tih jela svakako je grašak sa piletinom – jednostavno, kremasto, hranljivo i nevjerovatno ukusno. Ovaj recept ne zahtijeva skupe sastojke, posebne začine ni naporne kulinarske korake. Potrebno je samo malo pažnje, kvalitetne namirnice i volja da se uživa u pripremi.
U današnjoj verziji ovog dobro poznatog jela koristićemo kombinaciju svježeg povrća, mekanih komada piletine i začinskog bilja koje pojačava aromu, dok će se sve lijepo sjediniti uz lagani sos napravljen od brašna i vode – bez klasične zaprške, a opet sa punim ukusom.
Priprema sastojaka
Da biste napravili ovu varijantu graška sa piletinom, potrebno je da pripremite sledeće sastojke:
1 veća glavica crnog luka, isjeckana na kockice
2 veće šargarepe, narezane na kolutove
3 do 4 čena bijelog luka, sitno sjeckana
2 bataka i 2 karabataka, odvojeni od kostiju i narezani na krupnije komade
Oko 800 grama graška, može biti svjež ili smrznut
Kašika do dvije domaće masti ili 8–9 kašika biljnog ulja
Kašičica aleve paprike
Sitno sjeckana mirođija i peršun
2 kašike brašna
So, biber i tucana ljuta paprika po sopstvenom ukusu
Voda, količina prema potrebi
Po želji možete dodati i malo praziluka, ukoliko ga imate pri ruci – on će dodatno obogatiti aromu i donijeti finu dubinu jelu.
Korak po korak: kako se priprema ovo jelo
U velikoj šerpi zagrijte mast ili ulje – izbor je na vama, ali ako želite autentičan, starinski ukus, mast je nepogrešiv izbor. Kada se zagrije, odmah dodajte crni luk, a zatim ubacite i bijeli luk, kao i komade piletine i narezanu šargarepu.
Začinite odmah sa malo soli, bibera i vrlo malo tucane ljute paprike ako volite blagu pikantnost. Pržite sve zajedno 7 do 8 minuta, dok meso ne počne da dobija boju, a luk postane staklast.
Zatim dolijte vodu – dovoljno da sve lijepo ogrezne. Kada provri, dodajte kašičicu aleve paprike, promiješajte i pustite da lagano vri narednih 20 minuta. Tokom ovog vremena, piletina će postati mekana, a povrće će otpustiti sokove i stvoriti aromatičan temeljac.
Sada dodajte grašak. Ako koristite smrznuti, prethodno ga nije potrebno odmrzavati. Ukoliko primijetite da je voda isparila, slobodno dolijte još malo, tako da grašak ima u čemu da se krčka. Kuvajte na srednjoj temperaturi dok grašak potpuno ne omekša – to obično traje još 15 do 20 minuta, u zavisnosti od kvaliteta graška.
Finalno zgušnjavanje sosa
Kada je grašak kuvan, prelazimo na zgušnjavanje sosa. U manjoj činijici pomiješajte:
2 kašike brašna
Malo vode, taman toliko da se dobije tečna smjesa bez grudvica
Dobijenu smjesu lagano sipajte u šerpu uz neprestano miješanje. Ovo će dati jelu onu divnu gustoću i kremastu teksturu, bez potrebe za jakom zaprškom ili dodatkom pavlake.
Na kraju, ubacite sjeckanu mirođiju i peršun, pa ostavite da sve još kratko krčka 5 minuta. Po potrebi dodatno dosolite i pobiberite, ali probajte prije nego što dosolite, jer se ukusi tokom kuvanja već dobro prožmu.
Šta još možete dodati?
Ako želite da obogatite ukus ovog jela ili mu date novu dimenziju, možete razmotriti sledeće dodatke:
Praziluk – blaga slatkasta aroma
Lovorov list – dodaje dubinu ukusu
Kašičica senfa – za blagu kiselkastu notu
Malo limunovog soka pred serviranje – za osvježenje ukusa
Komadi krompira – ako želite zasitniji obrok
Sve ove varijacije su potpuno opcionalne, ali mogu donijeti nove ukuse i interesantnu dinamiku već dobro poznatom jelu.
Ovaj recept za grašak sa piletinom savršen je izbor za sve one koji žele da pripreme zdrav, domaći obrok bez mnogo komplikacija. Njegova vrijednost nije samo u ukusu, već i u jednostavnosti. Ne traži skupe sastojke, ne zahtijeva sate provedene u kuhinji, a pruža toplu, hranljivu i izuzetno ukusnu porciju pravog domaćeg jela.
Ključni razlozi zbog kojih ćete se vraćati ovom receptu:
Brza i laka priprema
Minimalan broj sastojaka
Savršen balans mesa i povrća
Kremasti sos bez zaprške
Mogućnost prilagođavanja ukusa sopstvenim željama
Bez obzira kuvate li za sebe, porodicu ili goste, ovaj grašak sa piletinom osvaja i izgledom i mirisom i ukusom. Posebno u zimskim danima kada svako traži topli tanjir i domaću utjehu.
Poslužite ga uz parče hleba, domaći pire krompir ili čak uz pirinač – u svakoj kombinaciji, ovaj obrok će vam donijeti osmijeh na lice i osjećaj da ste kod kuće, ma gdje bili.
izvor: svezazenu.net