Ko ovo jede svaki dan, ne brine za zdravlje!Šaka ovog voća dnevno menja antibiotik
Pravi su spas za urinarne i druge bakterijske infekcije, ali i sjajna prevencija protiv Alchajmerove i srčane bolesti
Osim smene godišnjeg doba, septembar nam donosi i obilje zdravih sočnih voćkica, među kojima su i brusnice. Osim što su lepog ukusa, brusnice nam donose i čitav spektar lekovitih svojstava i to u najboljoj sezoni – u prelaznom periodu kada su prehlade i virusi najčešći!
- Pomaže kod bakterijskih infekcija
Gotovo sve bobičasto voće je bogato antioksidansima i polifenolima koji imaju jaka antibakterijska svojstva. Ali, samo brusnice sadrže proantocijanidine, posebni tip polifenola koji su gotovo jednako efikasni kao antibiotici. Posebno su dobre kod lečenja i sprečavanja urinarnih infekcija. Rezultat jedne obimne studije pokazao je da nakon šest meseci ispijanja jedne čaše soka od brusnice dnevno, žene su bile 40 % manje sklone urinarnim infekcijama.
- Smanjuje zapaljenja
Zapaljenski procesi koji mogu dugo i neprimetno da postoje u telu na kraju mogu da izazovu opasne bolesti poput artritisa, Alchajmerove ili srčane bolesti. Polifenoli u brusniama pomažu da se smanje ova zapaljenja. Oni deluju zajedno sa drugim bioaktivnim jedinjenima iz brusnica i suzbijaju ćelije koje stimulišu zapaljenja, a usput jačaju imunitet.
- Smanjuje rizik od raka
Brusnice su bogate dijetetskim vlaknima, koja pomažu da se smanji rizik od raka creva. Dijetetska vlakna pojačavaju volumen u crevima, ubrzavajući izbacivanje otpadnim materija, a pritom pomažu i proizvodnju butirata, supstance koja sprečava rast tumora u debelom crevu i rektumu. Jedna šoljica svežih brusnica obezbeđuje skoro 20 odsto preporučenog dnevnog unosa vlakana i odličan je izvor vitamina C i flavonoida, koji sprečavaju formiranje karcinogena.
- Pomaže održavanju dobrog nivoa šećera u krvi
Brusnice su zlatno voće za dijabetičare. Pomenuti proantocijanidini pomažu ne samo u borbi sa štetnim bakterijama, već i da se održi dobar nivo šećera u krvi.
- Pomaže zdravlju creva
Moćne crvene bobice pomažu snižavanju rizika od gastritisa, ulceroznog kolitisa i raka stomaka.
- Čuvaju mozak od demencije
Brusnice su odlične i za mentalno zdravlje, jer sadrže dva nutrijenta koji igraju ključnu ulogu u zaštiti od gubitka pamćenja. Antioksidansi iz brusnice neutrališu štetne slobodne radikale koji mogu da oštete DNK i izazovu zapaljenja u mozgu, povećavajući tako rizik od Alchajmera. Sa druge strane, vitamin C iz brusnica podstiče proizvodnju norepinefrina, neurotransmitera koji podstiče komunikaciju između moždanih ćelija i poboljšava kontrolu i funkciju pokreta.
- Uklanja bore
Jedinjenja koja brusnici daju crvenu boju doprinose proizvodnji kolagena.
- Štiti zube i desni
Antioksidansi iz brusnica smanjuju zubni plak i sprečavaju bolesti desni. Ta jedinjenja bukvalno sprečavaju da bakterije formiraju plak na površini zuba, sprečavajući karijes.
- Pomažu zdravlju srca
Svakodnevno konzumiranje soka od brusnice povećava nivo dobrog holesterola, koji je izuzetno važan za zdravlje srca i krvnih sudova. Takođe, jedna studija je pokazala da redovno
konzumiranje svežih brusnica može da smanji rizik od srčanih bolesti za čak 32 odsto.
BONUS
PALENTA DIJETA TRAJE SAMO 4 DANA, A KILOGRAMI SE TOPE: Nikad Nećete Biti Gladni, Evo U Čemu Je Tajna.
Palenta dijeta je vrlo popularna, budući da je veoma efikasna, a jeftina.
Palenta sadrži veoma malo kalorija (100 grama kuhanog kukuruznog brašna ima samo 70 kalorija), a tajna ove dijete je u tome što je palenta veoma bogata vlaknima, koja upijaju vodu, nabubre i stvaraju dugotrajan osjećaj sitosti i spriječavaju prejedanje.
Obično se pravi od žutog kukuruznog brašna, ali nećete pogriješiti ni ako upotrijebite bijelo brašno. Jedna šolja žutog kukuruznog brašna sadrži oko 8,5 g vlakana, što je čak 34% od preporučenog dnevnog unosa za žene i 22% za muškarce.
Kako biste izgubili suvišne kilograme optimalno je da dnevno unosite 1.500 kalorija, te sa palenta dijetom nećete prekoračiti ovaj dozvoljeni unos.
Palenta dijeta traje četiri dana, a možete je ponavljati svake nedjelje tako što ćete četiri dana primjenjivati ovaj režim ishrane, a ostala tri dana se hraniti uobičajeno.
Ponedjeljak
Doručak: 100 g palente, šolja niskomasnog jogurta i jedan krastavac
Ručak: 100 g palente, 50 g mladog sira i jedan paradajz
Večera: 100 g palente, šolja kefira
Utorak
Doručak: 200 g palente, šolja niskomasnog jogurta i jedan krastavac
Ručak: 200 g palente, 50 g mladog sira i jedan paradajz
Večera: 100 g palente, šolja kefira
Srijeda
Doručak: 200 g palente, šolja niskomasnog jogurta i jedan krastavac
Ručak: 200 g palente, 50 g mladog sira i jedan paradajz
Večera: 200 g palente, šolja kefira
Četvrtak
Doručak: 200 g palente, šolja niskomasnog jogurta i jedan krastavac
Ručak: 300 g palente, 50 g mladog sira i jedan paradajz
Večera: 200 g palente, šolja kefir.
Preuzeto