Ako želite da živite zdravije, da vaš organizam funkcioniše bolje, te da preventivno delujete na različita oboljenja, balansirana ishrana vam onda mora biti na vrhu prioriteta. To znači i izbegavanje nezdravih namirnica iz ishrane, odnosno minimalan unos istih. Američki stručnjaci nedavno su podelili svoje stavove sa javnošću o najnezdravijim vrstama hrane.
1. Pržena hrana
“Pržena hrana, jedna je od osnovnih namirnica ishrane u Americi, a užasna je za naše zdravlje. Ne sugerišem da čovek nikada ne treba da jede prženu hranu, ali to svakako ne bi trebalo da bude osnovna namirnica u ishrani. Ovaj tip hrane ima više masti, soli i kalorija, a sve to je veoma loše za zdravlje srca i rizik je za razvoj gojaznosti”, ističe dijetetičar Anđela L. Lago, dodajući da je posebno zabrinjavajući tip masti koja se koristi.
“Mnogo puta, posebno u restoranima i lancima brze hrane, koriste se hidrogenizovane trans masti, koje su povezane sa srčanim oboljenjima, rakom, dijabetesom i gojaznošću. Odlična alternativa jeupotreba maslinovog ili avokadovog ulja, a ako ste mogućnosti najbolje je koristiti fritezu bez ulja“, akcentuje ona za “Newyork Post”.
2. Čips
“Poznato je da je čips nezdrav iz više razloga. Ima malo hranljivih sastojaka, a mnogo loših masti i natrijuma. Naravno, ovo varira od brenda do brenda, ali generalno oni koji vode računa o zdravlju trebalo bi da izbegavaju čips kao užinu. Radije izaberite čips od kelja, na primer”, kaže Andrea Pol, medicinski savetnik u kompaniji “Illuminate Labs” koja proizvodi suplemente.
3. Dodati šećeri
“Ako vidite bilo kakav dodat šećer na deklaraciji sa podacima o nutritivnim vrednostima, radije se klonite tog proizvoda. Dodati šećer u suštini nema nikakvu nutritivnu vrednost i pokazalo se da povećava rizik od gojaznosti i metaboličkih bolesti. Savetujem da pokušate u potpunosti da izbacite dodate šećere iz svoje ishrane. To možete zameniti recimo voćem, ili zdravijim zamenama za šećer poput melase, koja ima niži glikemijski indeks i bogata je hranljivim materijama”, ističe Polova.
Dodati šećer podrazumeva šećer koji je dodat nekoj namirnici, a ne i šećer koji ona prirodno sadrži.
4. Prerađena ulja
Pokušajte da eliminišete ovaj sastojak u što većoj meri.
“Prerađena ulja poput ulja soje, pamuka, suncokreta, kukuruza ili palminog ulja su štetna za zdravlje i treba ih izbegavati. To je jer se tokom obrade zagrevaju na visokim temeraturama zbog čega oksidiraju, a oksidacija proizvodi slobodne radikale koje štete celom organizmu. Kako starimo, tako naša tela moraju da rade više nego ranije da bi se oporavila od štetnih materija. Pokušajte da ograničite upotrebu ulja i jedite puno voća i povrća sa puno antioksidanata. Konzumiranje puno antiokskidanata može da pomogne u zaštiti tela od bilo kakvih slobodnih radikala koji se proizvode”, ističe dijetetičar-nutricionista Erika Hošajt.
5. Hidrogenizovane (trans) masti
Ova kategorija masti vreba u većini upakovanih namirnica i proizvoda brze hrane.
“Pokazalo se da hidrogenizovane masti povećavaju stopu smrtnosti. Važno je da potrošači čitaju tabele sa sastojcima na upakovanim prehrambenim proizvodima, jer mnogi popularni proizvodi poput putera od kikirikija sadrže hidrogenizovane masti. One čak ni ne dodaju ukus, već se koriste kako bi se namirnice manje kvarile ili imale bolju formu . Puter od kikirikija koji ima samo suvi pečeni kikiriki i so mnogo je zdraviji od onog sa hidrogenizovanim mastima i dodatkom šećera”, kaže Andrea Pol.
6. Rafinisani ugljeni hidrati
Ovo uključuje beli hleb, beli pirinač, testenine, peciva, pice i još puno, puno toga…
“Volim da opisujem ovaj tip hrane kao hranu koja je u početku bila ono što je priroda nameravala, a onda je lišena većine hranljivih materija kako bi bila ukusnija i prijatnija za ljude. Poznato je da proizvodi od rafinisanih žitarica podstiču upale u našim telima, imaju više šećera i povezani su sa gojaznošću. Na zdravlje creva negativno utiče i standardna američka ishrana kojoj nedostaju vlakna i koja se uglavnom sastoji od prerađenih, rafinisanih proizvoda od žitarica”, rekla je Lago.
Ona je kao primer navela poređenje belog hleba sa hlebom od celog zrna žitarice.
“Hleb od celog zrna obiluje vitaminima, mineralima, antioksidansima i drugim hranljivim sastojcima koji pomažu našem telu da napreduje. Kada se preradi da postane mekani, beli hleb hranljiva vrednost opada, vlakna se gube. Do 89 odsto antioksidativne aktivnosti celih zrna se gubi tokom obrade, flavonoidi, cink i vitamin E se smanjuju za 79 odsto, vlakna se smanjuju za 58 odsto”, kazala je.
7. Prerađeno meso
Ljute kobasice, mesni narezak, upakovano meso, viršle, paštete, bilo koja vrsta prerađenog mesa veoma je nezdrava i treba je izbegavati koliko god je to moguće.
“Prerađeno meso sadrži hemikalije koje nisu prisutne u svežem mesu. Studije pokazuju da ljudi koji jedu puno prerađenog mesa češće imaju visok krvni pritisak, srčana oboljenja i hroničnu opstruktivnu bolest pluća“, istakla je Lago.
Izvor: zena.blic.rs